‹ Prev
Next ›
Business Source Punched Laser Index Dividers
8 Blank Tab(s) - 8 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 3 Hole Punched - White Paper Divider - White Tab(s) - 100% Recycled - Mylar Reinforcement, Reinforced, Punched - 1 Box
Contact customer service to check availability
- Customize with standard software programs and laser printers
- Labels virtually disappear when applied to tabs on the side of dividers; 8-Tab
- 3-hole punched with 9/32" holes; fits standard binders
- 25 Sets/Box; White
Select Product Options
Total Number of Tabs: 8
Tabs per Set: 8
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36687 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Punched Laser Index Dividers |
| Marketing Information | Customize tab titles and create professional dividers using these index dividers and laser printers. Standard software programs provide label layouts for quicker and easier formatting. The labels virtually disappear when applied to tabs on the side of dividers. Dividers are three-hole punched with Mylar reinforcement around the 9/32" holes for use in standard binders. Dividers include easy-to-follow instructions. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Color | White |
| Divider Material | Paper |
| Sheet Standard | Letter |
| Total Number of Tabs | 8 |
| Tab Style | Blank |
| Tabs per Set | 8 |
| Tab Color | White |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Punched Hole Size | 0.28" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
FSC Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Malaysia |
Description
Business Source Punched Laser Index Dividers
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN43575370 Stock Available
-
Product Code: BSN53366843 Stock Available
-
Product Code: LLR60006271 Stock Available
-
Product Code: PENBLN77CDZ167 Stock Available
-
Product Code: PFX4014427 Stock Available
-
Product Code: SAN2096159333 Stock Available
-
Product Code: SMD503349 Stock Available
-
Product Code: SWI44401423 Stock Available
-
Product Code: TDTP4911BK79 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: AVE1111349 Stock Available
-
Product Code: AVE11125808 Stock Available
-
Product Code: AVE111271348 Stock Available
-
Product Code: AVE11129832 Stock Available
-
Product Code: AVE11132368 Stock Available
-
Product Code: AVE1149238 Stock Available
-
Product Code: AVE1149321 Stock Available
-
Product Code: AVE8210519 Stock Available
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN43575370 Stock Available
-
Product Code: BSN53366843 Stock Available
-
Product Code: LLR60006271 Stock Available
-
Product Code: PENBLN77CDZ167 Stock Available
-
Product Code: PFX4014427 Stock Available
-
Product Code: SAN2096159333 Stock Available
-
Product Code: SMD503349 Stock Available
-
Product Code: SWI44401423 Stock Available
-
Product Code: TDTP4911BK79 Stock Available