‹ Prev
Next ›
Dart J Cup 10 oz Insulated Foam Cups
10 fl oz - Round - White - Styrofoam - Coffee, Cappuccino, Hot Chocolate, Tea, Hot Cider, Juice, Smoothie, Soda, Soft Drink, Water - 25 / Bag
13214 Stock Available
- Helps maintain beverage temperature, quality and taste
- Reduced heat transfer - no need for double-cupping or sleeve
- Use for hot or cold beverages
- No seams to leak
Select Product Options
Volume Capacity: 10 fl oz
Packaged Quantity: 25 / Bag
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | 10J10 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Dart |
| Product Line | J Cup |
| Product Name | J Cup 10 oz Insulated Foam Cups |
| Marketing Information | Maintain beverages at their optimal temperature longer with these insulated foam cups. Not only do foam cups keep beverages at their proper serving temperature on the inside, but they also keep hands comfortable on the outside with a strong, one-piece construction. Insulated foam delivers hot or cold drinks the way they were meant to be. Space-saving design allows easy stacking and features a distinctive pedestal. |
| Packaged Quantity | 25 / Bag |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Volume Capacity | 10 fl oz |
| Shape | Round |
| Insulation | Foam |
| Print Availability | Customizable |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Styrofoam |
| Height | 3.9" |
| Diameter | 3.4" |
Miscellaneous
| Country of Origin | United States |
Description
Dart J Cup 10 oz Insulated Foam Cups
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE9807363 Stock Available
-
Product Code: BSN36660248 Stock Available
-
Product Code: BSN99714267 Stock Available
-
Product Code: CLO302083607 Stock Available
-
Product Code: DXE5356DX3803 Stock Available
-
Product Code: DXECM168290 Stock Available
-
Product Code: KCC030762094 Stock Available
-
Product Code: MMM686ALOPRYT264 Stock Available
-
Product Code: SEL377135 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: DXE2342PATHCT86 Stock Available
-
Product Code: DXE5342COMBO6CT164 Stock Available
-
Product Code: GJO10318409 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT19 Stock Available
-
Product Code: GJO1050139 Stock Available
-
Product Code: GJO19050CT10 Stock Available
-
Product Code: RFPC20016242 Stock Available
-
Product Code: RFPC2163796 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CT22 Stock Available
-
Product Code: SCC412WN205090 Stock Available
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE9807363 Stock Available
-
Product Code: BSN36660248 Stock Available
-
Product Code: BSN99714267 Stock Available
-
Product Code: CLO302083607 Stock Available
-
Product Code: DXE5356DX3803 Stock Available
-
Product Code: DXECM168290 Stock Available
-
Product Code: KCC030762094 Stock Available
-
Product Code: MMM686ALOPRYT264 Stock Available
-
Product Code: SEL377135 Stock Available