- Helps maintain beverage temperature, quality and taste
- Reduced heat transfer - no need for double-cupping or sleeve
- Use for hot or cold beverages
- No seams to leak
<
>
Dart J Cup 8 oz Insulated Foam Cups
8 fl oz - White - Foam - Hot Drink, Cold Drink, Coffee, Cappuccino, Tea, Hot Chocolate, Hot Cider, Juice, Soft Drink - 25/Pack - 40 / Carton
Product Code: DCC8J8CT
Product Unit: CT40
636 Stock Available
Select Product Options:
Volume Capacity: 8 fl oz
Packaged Quantity: 40 / Carton
People who bought this also bought
-
Product Code: BICCSM11BK704 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP10108 Stock Available
-
Product Code: BSN3655119808 Stock Available
-
Product Code: BSN365911167 Stock Available
-
Product Code: BSN36660227 Stock Available
-
Product Code: GJO2506008178 Stock Available
-
Product Code: MMM65324APVAD254 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192898 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | 8J8CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Dart |
| Product Line | J Cup |
| Product Name | J Cup 8 oz Insulated Foam Cups |
| Marketing Information | Maintain beverages at their optimal temperature longer with these insulated foam cups. Not only do foam cups keep beverages at their proper serving temperature on the inside, but they also keep hands comfortable on the outside with a strong, one-piece construction. Insulated foam delivers hot or cold drinks the way they were meant to be. Space-saving design allows easy stacking and features a distinctive pedestal. Small drink cups are ideal for coffee, cappuccino, tea, hot chocolate, hot cider, juice and soft drinks. Compatible lids are not included. These 8 oz. cups can be used with Dart 8JL (white with vent), 8SL (translucent with straw slot), 8UL (white with sip thru), 8FTL (white with Lift n' Lock), 8EL (white for cappuccino) and 8ELBK (black for cappuccino). |
| Packaged Quantity | 40 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 25/Pack |
| Volume Capacity | 8 fl oz |
| Insulation | Foam |
| Application/Usage |
|
| Features | Insulated |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Height | 3.5" |
| Diameter | 3.2" |
Miscellaneous
| Additional Information | Compatible With San Jamar 4-10 oz. Foam Cup Dispenser |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
8 fl oz - White - Foam - Hot Drink, Cold Drink, Coffee, Cappuccino, Tea, Hot Chocolate, Hot Cider, Juice, Soft Drink - 25/Pack - 40 / Carton
People who bought this also bought
-
Product Code: DXE2338PATH28 Stock Available
-
Product Code: DXE2338WS878 Stock Available
-
Product Code: DXE5338DXCT45 Stock Available
-
Product Code: ECOEPBHC8WA57 Stock Available
-
Product Code: GJO11255BD170 Stock Available
-
Product Code: GJO11255CT41 Stock Available
-
Product Code: GJO19045233 Stock Available
-
Product Code: GJO19045BD45 Stock Available
-
Product Code: GJO19045CT10 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: GJO10317CT4 Stock Available
-
Product Code: GJO10318Contact customer service to check availability
-
Product Code: GJO10318CTContact customer service to check availability
-
Product Code: GJO11256BD441 Stock Available
-
Product Code: GJO11257BD124 Stock Available
-
Product Code: RFPC20016325 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637107 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT26 Stock Available
-
Product Code: SCC16PX11 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CT2 Stock Available