‹ Prev
Next ›
Genuine Joe 10 oz Disposable Hot Cups
10 fl oz - White - Polyurethane - Beverage, Hot Drink - 50 / Pack
447 Stock Available
- Perfect for your coffee, tea, hot chocolate or other hot beverages; can also hold cold beverages
- Stack neatly for an easy fit in your breakroom or beverage center
- Disposable for easy cleanup
- Polyurethane-lined for durability and leak prevention
- Versatile, compatible lids and sleeves (sold separately) fit multiple sizes to save accessory space
Select Product Options
Volume Capacity: 10 fl oz
Packaged Quantity: 50 / Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 19046 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 10 oz Disposable Hot Cups |
| Marketing Information | Hot cups are perfect for your beverage center or breakroom. Polyurethane-lined, single walls are designed to hold hot beverages and help prevent leaks. Use these cups for coffee, tea, hot chocolate and more. They are made of 100 percent virgin material. Smooth rolled rim enhances the cup's strength and ensures a secure lid fit. Simple white color will coordinate with most decor and beverage accessories. Versatile accessories for these cups fit multiple, Genuine Joe Hot Cup sizes for space-saving storage. Lids (11259) and sleeves (19049) can also be used on 12 oz. and 16 oz. cups. They are both sold separately. |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Volume Capacity | 10 fl oz |
| Application/Usage |
|
| Features | Disposable |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Polyurethane |
| Height | 3.7" |
| Diameter | 3.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Genuine Joe 10 oz Disposable Hot Cups
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: DCC10J10CT329 Stock Available
-
Product Code: DXE2340PATHCT35 Stock Available
-
Product Code: DXE5310DX1941 Stock Available
-
Product Code: ECOEPBHC10WAContact customer service to check availability
-
Product Code: GJO11256BD609 Stock Available
-
Product Code: GJO11256CT151 Stock Available
-
Product Code: GJO19046BD89 Stock Available
-
Product Code: GJO19046CT21 Stock Available
-
Product Code: GJO58232Contact customer service to check availability
-
Product Code: GJO58232CTContact customer service to check availability
Alternative Products
-
Product Code: GJO10318522 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT25 Stock Available
-
Product Code: GJO1050145 Stock Available
-
Product Code: GJO19050CT13 Stock Available
-
Product Code: RFPC20016239 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637111 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT27 Stock Available
-
Product Code: SCC16PX5 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CT19 Stock Available
-
Product Code: SCC412WN205089 Stock Available