- 1 subject for your favorite class or any project
- College-ruled on both sides for plenty of note-taking space
- 3-hole punched for easy storage within a binder
- Spiral binding resists uncoiling to keep your notes together
- Coated covers for durability
<
>
Mead One-subject Spiral Notebook
100 Sheets - Spiral - College Ruled Front Ruling - 8" x 10 1/2" Sheet Size x 8" Width x 10.5" Length - White Paper - Back Board - 1 Each
Product Code: MEA06622
Product Unit: Each
579 Stock Available
Select Product Options:
Number of Sheets: 100
People who bought this also bought
-
Product Code: BICSCSM11BK695 Stock Available
-
Product Code: DEF70101657 Stock Available
-
Product Code: FEL5802183 Stock Available
-
Product Code: MMM17206ES302 Stock Available
-
Product Code: MMM654918PK262 Stock Available
-
Product Code: MMM6605SSCY564 Stock Available
-
Product Code: MMM680BE2307 Stock Available
-
Product Code: MMM680GN2305 Stock Available
-
Product Code: VER49173Contact customer service to check availability
Product Details
General Information
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | 06622 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | Mead |
| Product Name | One-subject Spiral Notebook |
| Marketing Information | Classic, one-subject spiral notebook can always come in handy. Great for taking notes in class, recording meeting notes or keeping track of your to-dos, this notebook is up to the task. College-ruled pages maximize the available space and keep your handwriting neatly aligned. Double-sided ruling provides plenty of note-taking space. Notebook spiral binding will not snag and resists uncoiling to keep your notes together. Notebook cover is coated for durability. Perforated pages neatly and cleanly tear out paper. They are three-hole punched for storage within a binder. Notebook includes 100 sheets in a standard, 11" x 8-1/2" page size. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Number of Sheets | 100 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 8" x 10 1/2" |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Binding Type | Spiral |
| Features | Back Board |
Physical Characteristics
| Width | 8" |
| Length | 10.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
100 Sheets - Spiral - College Ruled Front Ruling - 8" x 10 1/2" Sheet Size x 8" Width x 10.5" Length - White Paper - Back Board - 1 Each
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: MEA7393029 Stock Available
-
Product Code: MEA84003035 Stock Available
-
Product Code: ROA11384CSContact customer service to check availability
-
Product Code: TOP1038518 Stock Available
-
Product Code: TOP1038610 Stock Available
-
Product Code: TOP1038812 Stock Available
-
Product Code: UNV66500Contact customer service to check availability