- Requires 30% less effort to open compared to standard binder clips
- Perfect for anyone with reduced finger strength
- Keeps notes and documents together and organized
- Medium size to hold a stack of paper up to 5/8" thick
<
>
Officemate Binder Clip
Medium - 4.8" Length x 2.4" Width - 0.63" Size Capacity - for Binder - Gray - 12 / Box
Product Code: OIC99250
Product Unit: BX1
205 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99250 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clip |
| Marketing Information | Effortless Binder Clips feature all the advantages of standard binder clips while requiring 30 percent less effort to open. They are perfect for anyone with reduced finger strength who have difficulty opening standard clips. Binder clips are ideal for keeping notes and documents organized. Medium size holds a stack of paper up to 5/8" thick. |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Size Standard | Medium |
| Size Capacity | 0.63" |
| Application/Usage | Binder |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 1.4" |
| Width | 2.4" |
| Length | 4.8" |
| Weight (Approximate) | 4.16 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Description
Alternative Products
-
Product Code: BSN03159Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN36551CT163 Stock Available
-
Product Code: BSN36552BD1086 Stock Available
-
Product Code: BSN65360153 Stock Available
-
Product Code: BSN65361403 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX760 Stock Available
-
Product Code: BSN65366177 Stock Available
-
Product Code: BSN65369259 Stock Available
-
Product Code: OIC3102231 Stock Available