- Use bright and vivid colors for attention-grabbing messages
- Can be used in laser and inkjet printers, photocopiers and offset printers
- 100% sulphite paper that's acid-free and lignin-free
- Recyclable
<
>
Pacon Kaleidoscope Multipurpose Paper - Lemon Yellow
Letter - 8 1/2" x 11" - 24 lb Basis Weight - Sustainable Forestry Initiative (SFI) - Acid-free - Lemon Yellow - 500 / Ream
Product Code: PAC102055
Product Unit: RM1
14 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BICGDE11BK76 Stock Available
-
Product Code: BICGDEM11BK46 Stock Available
-
Product Code: BRTTN88066 Stock Available
-
Product Code: GBC3748201EZ27 Stock Available
-
Product Code: PAC10205637 Stock Available
-
Product Code: PAC10222424 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192898 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | 102055 |
| Manufacturer Website Address | https://dixonticonderogacompany.com/ |
| Brand Name | Pacon |
| Product Name | Kaleidoscope Multipurpose Paper - Lemon Yellow |
| Marketing Information | Multipurpose paper in bright and vivid colors commands the attention that your message deserves. It works well is laser and inkjet printers, photocopiers and offset printers. This 24 lb., 100 percent sulphite paper is acid-free, lignin-free and recyclable. |
| Packaged Quantity | 500 / Ream |
| Product Type | Copy & Multipurpose Paper |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Print Technology |
|
| Features | Acid-free |
Physical Characteristics
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Lemon Yellow |
| Product Material | Sulphite |
| Weight (Approximate) | 6 lb |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Description
Letter - 8 1/2" x 11" - 24 lb Basis Weight - Sustainable Forestry Initiative (SFI) - Acid-free - Lemon Yellow - 500 / Ream