- Smooth-flowing ink provides enjoyable writing experience
- 0.7mm tip creates crisp, thick lines for increased visibility
- Contoured grip fits comfortably in your hand for all-day use
- Handy clip attaches to various locations for easy access and storage
- Perfect for daily use at home, office and school
<
>
Paper Mate Profile Gel 0.7mm Retractable Pen
0.7 mm Pen Point - Retractable - Blue Ink - 1 Dozen
Product Code: PAP2095472
Product Unit: DZ12
77 Stock Available
Select Product Options:
Ink Color: Blue
Packaged Quantity: 1 Dozen
People who bought this also bought
-
Product Code: BICMS11BE94 Stock Available
-
Product Code: BICMS11BK113 Stock Available
-
Product Code: BICVLGB11BE40 Stock Available
-
Product Code: BICVLGB11BK42 Stock Available
-
Product Code: GJO240803042 Stock Available
-
Product Code: HEWQ1396A466 Stock Available
-
Product Code: MMM8103412964699 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192894 Stock Available
-
Product Code: SWI35312176 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 2095472 |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Paper Mate |
| Product Line | Profile |
| Product Name | Profile Gel 0.7mm Retractable Pen |
| Marketing Information | Retractable gel pens are the writing companion you can count on to confidently communicate your thoughts. Smooth-flowing ink lays down effortlessly without any drag for a more enjoyable writing experience from your first word to your last. 0.7mm tip creates crisp, thick lines for enhanced visibility. Comfortable grip is contoured to fit your hands for easy all-day writing. Handy clip attaches to pockets, notebooks and more for easy access and storage. Gel pens with blue ink are perfect for everyday use at home, office and school. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Type | Gel Pen |
Product Information
| Pen Point | 0.7 mm |
| Ink Color | Blue |
| Retractable | Yes |
| Grip Type |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 7" |
| Width | 0.30" |
| Length | 0.30" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.