- 9" x 12" size perfect for large or heavy inserts
- Made from 28 lb. Kraft paper for sturdy reliability; opaque for enhanced privacy and durability
- Heavily gummed to provide a secure seal that keeps contents contained; center seam holds up to heavy items and wear and tear
- Cost-efficient way to send flat manuscripts, homeschool assignments, brochures, booklets, sales literature or photos
- Ideal for work, home office or homeschool
<
>
Quality Park 9 x 12 Heavyweight Catalog Mailing Envelopes
Catalog - #10 1/2 - 9" Width x 12" Length - 28 lb - Gummed - Brown - Kraft - 250 / Box
Product Code: QUA41465
Product Unit: BX250
4 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: GJO75626842 Stock Available
-
Product Code: HAM1033662023 Stock Available
-
Product Code: HEWCE320A33 Stock Available
-
Product Code: MMM62210SSCY201 Stock Available
-
Product Code: MMM65412SSCY461 Stock Available
-
Product Code: MMM684SH938 Stock Available
-
Product Code: MMM810K24148 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192894 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 41465 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | 9 x 12 Heavyweight Catalog Mailing Envelopes |
| Marketing Information | 9" x 12" catalog mailing envelopes are perfect for shipping, storing and organizing. Heavyweight, 28 lb. Kraft paper withstands extensive handling at home, in the office or on the mail route. Classic, open-end envelopes store letter-size papers and photographs without folding or larger, folded items. 9" x 12" size is perfect for workbooks, manuscripts, booklets, sales literature, certificates, contracts or other large or heavy enclosures. Wide, heavily gummed commercial flap seals tight with moisture to keep bulky inserts secure. Center seam adds strength for heavy contents. Store your gummed catalog envelopes in a cool, dry place for impressive longevity. |
| Packaged Quantity | 250 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Classification | #10 1/2 |
| Mailer/Envelope Width | 9" |
| Mailer/Envelope Length | 12" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Closure Side | Open End |
| Seam | Reinforced |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Indonesia |
Description
Catalog - #10 1/2 - 9" Width x 12" Length - 28 lb - Gummed - Brown - Kraft - 250 / Box
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN4210053 Stock Available
-
Product Code: BSN4212033 Stock Available
-
Product Code: QUA3759017 Stock Available
-
Product Code: QUA37890110 Stock Available
-
Product Code: QUA37893Contact customer service to check availability
-
Product Code: QUA4146746 Stock Available
-
Product Code: QUA415652 Stock Available
-
Product Code: QUA4458262 Stock Available