- Double-prong, metal clasp and reinforced eyelets for durability and repeated use; perfect for home, office, school, interoffice or mailing
- Perfect for everyday home and business use; made from heavyweight, 28 lb. brown Kraft stock for extra protection during mailing, handling and storage
- Moisture-activated seal with deep gumming on the flap to create a permanent seal
<
>
Quality Park 9 x 12 Clasp Envelopes with Deeply Gummed Flaps
Clasp - #90 - 9" Width x 12" Length - 28 lb - Gummed - Kraft - Kraft - 100 / Box
Product Code: QUA37890
Product Unit: BX100
111 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGPM128Contact customer service to check availability
-
Product Code: FOL062392073 Stock Available
-
Product Code: HEWCE278A127 Stock Available
-
Product Code: MMM1426738 Stock Available
-
Product Code: MMM65418BRCP229 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSMIACP1054 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192898 Stock Available
-
Product Code: STK39805237 Stock Available
-
Product Code: SWI35319713 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 37890 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | 9 x 12 Clasp Envelopes with Deeply Gummed Flaps |
| Marketing Information | 9" x 12" Heavyweight Clasp Envelopes are an excellent solution for accessible storage and filing. Whatever your home or office needs are, clasp envelopes make staying organized easier. They're perfect for projects, filing and mailing. Heavy-duty, double-prong clasp and reinforced eyelet are durable enough for repeated use. Envelopes are made of 28 lb. brown Kraft stock that is great for extensive handling and mailing. Contents are protected during use to give you assurance they arrive unharmed. 9" x 12" size accommodates most documents without folding. Heavy gumming keeps envelopes securely and permanently sealed when needed. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Clasp |
| Mailer/Envelope Classification | #90 |
| Mailer/Envelope Width | 9" |
| Mailer/Envelope Length | 12" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Seam | Reinforced |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Indonesia |
Description
Clasp - #90 - 9" Width x 12" Length - 28 lb - Gummed - Kraft - Kraft - 100 / Box
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN36663508 Stock Available
-
Product Code: BSN4212034 Stock Available
-
Product Code: QUA3759017 Stock Available
-
Product Code: QUA37893Contact customer service to check availability
-
Product Code: QUA414654 Stock Available
-
Product Code: QUA4146746 Stock Available
-
Product Code: QUA415652 Stock Available
-
Product Code: QUA4458262 Stock Available