- Create subdivisions in your filing system with these heavy-duty pressboard file guides
- Made from 100% recycled content - perfect for the eco-friendly office
- Durable, versatile guides with blank top tabs
- Ideal for numeric filing systems
- 1/3-cut tabs in assorted positions
<
>
Smead Filing Guides with Blank Tab
Blank Assorted Tab(s) - Letter - Gray Pressboard, Green Tab(s) - 100% Recycled - 100 / Box
Product Code: SMD50334
Product Unit: BX100
13 Stock Available
Select Product Options:
Sheet Standard: Letter
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE21448321 Stock Available
-
Product Code: BICBL241AST43 Stock Available
-
Product Code: BOS40000MBLK201 Stock Available
-
Product Code: DEF70101664 Stock Available
-
Product Code: HAM1033823235 Stock Available
-
Product Code: MMM660RPA676 Stock Available
-
Product Code: MMMR330NALT279 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192926 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 50334 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | Filing Guides with Blank Tab |
| Marketing Information | Create your own subdivisions using blank tab guides with 1/3 self tab and pressboard. Ideal for numeric drawer filing systems using color-coded labels. Separate papers into different categories. Recommended for less active, more light-duty applications. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | File Guide |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Style | Blank |
| Tab Color |
|
| Tab Material | Pressboard |
Physical Characteristics
| Product Color |
|
| Height | 10" |
| Width | 11.75" |
| Weight (Approximate) | 1.63 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Description
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: PFX401429 Stock Available
-
Product Code: PFX4014445 Stock Available
-
Product Code: SMD5013414 Stock Available
-
Product Code: SMD519209 Stock Available
-
Product Code: SMD6195013 Stock Available
-
Product Code: SMD6195117 Stock Available
-
Product Code: SMD619524 Stock Available
-
Product Code: SMD6195614 Stock Available