‹ Prev
Next ›
Solo Ultra Clear 10 oz Cold Cups
10 fl oz - Clear - Plastic, Polyethylene Terephthalate (PET) - Water, Soda, Juice, Beverage, Cold Drink - 50/Pack - 20 / Carton
25 Stock Available
- Exceptional clarity to enhance your beverage's visibility and appeal
- Made of crack-resistant PET plastic to reduce customer complaints
- Lid interchangeability to minimize storage required and increase efficiency
- Recyclable to show customers your commitment to preserving the environment
Select Product Options
Volume Capacity: 10 fl oz
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | TP10D |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Solo |
| Product Line | Ultra Clear |
| Product Name | Ultra Clear 10 oz Cold Cups |
| Marketing Information | Ultra Clear PET Cold Cups will enhance your visibility with their crystal clarity and print capability. Multiple cups fit one lid size to simplify your operation and reduce storage costs. Cups are made of recyclable PET plastic that will not crack or break. |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 50/Pack |
| Volume Capacity | 10 fl oz |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material |
|
| Height | 4" |
| Diameter | 3.1" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Solo Ultra Clear 10 oz Cold Cups
Alternative Products
-
Product Code: DXE5342CDWR9 Stock Available
-
Product Code: DXE5342COMBO6971 Stock Available
-
Product Code: ECOEPCC12GSACT27 Stock Available
-
Product Code: ECOEPCC16GSACTContact customer service to check availability
-
Product Code: GJO03162Contact customer service to check availability
-
Product Code: GJO19050289 Stock Available
-
Product Code: SBK12420820Contact customer service to check availability
-
Product Code: SCCTD2414 Stock Available
-
Product Code: SCCTP16DCT467 Stock Available